Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

AKTUALNOŚCI, strona 2:

Zapraszamy do biblioteki w sobotę

Utworzono dnia 25.08.2023

Szanowni Czytelnicy,

w dniu  26.08.2023 r. (sobota)
Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej
jest otwarta w godz. 8:00-12:00

Zapraszamy do Biblioteki.

ŚWIĘTO PLONÓW W ZŁOTEJ

Utworzono dnia 24.08.2023
Święto Plonów w Złotej zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
 

Rocznica śmierci Jana Kochanowskiego

Utworzono dnia 24.08.2023
Rocznica śmierci Jana Kochanowskiego
Jan Kochanowski urodził się w 1530 r. w Sycynie koło Zwolenia. Pochodził ze szlacheckiej rodziny Kochanowskich herbu Korwin reprezentującej wysoki poziom intelektualny. Jan Kochanowski studiował na Akademii Krakowskiej i na uniwersytecie w Królewcu, Padwie, gdzie w lipcu 1554 r. został konsyliarzem nacji polskiej tocząc spór o samodzielność z żakami niemieckimi. W 1555 r. Kochanowski przerwał naukę i w towarzystwie Jana Krzysztofa Tarnowskiego oraz Mikołaja Mieleckiego wyruszył w podróż do Rzymu i Neapolu, a następnie powrócił do Polski. W latach 1555-1556 przebywał ponownie w Królewcu na dworze arcyksięcia Albrechta Hohenzollerna, który prawdopodobnie był jego mecenasem. Następnie podróżował do Włoch i Francji i w 1559 r. na stałe wrócił do Polski i przebywał na dworach magnackich Tarnowskich, Tęczyńskich i Jana Firleja oraz biskupa krakowskiego Filipa Padniewskiego. Dzięki poparciu podkanclerzego koronnego Piotra Myszkowskiego dostał się na dwór króla Zygmunta Augusta, gdzie mianowano go sekretarzem królewskim. Królowi polskiemu służył do 1572 r.: opisywał ważne dla Rzeczypospolitej wydarzenia, w tym hołd pruski i unię lubelską. Po śmierci Zygmunta Augusta był zwolennikiem Henryka Walezego, a po jego ucieczce z Polski honorowo wycofał się z życia dworskiego.
W 1576 r. Kochanowski poślubił Dorotę Podlodowską, córkę podstolego sandomierskiego, z którą miał sześć córek i jednego syna. Zamieszkał w Czarnolesie. Napisał m.in. „Odprawę posłów greckich”, parafrazę „Psałterz Dawidów”, poemat „Jazda do Moskwy” (dedykowany hetmanowi polnemu litewskiemu Krzysztofowi Radziwiłłowi). Największą sławę przyniosły mu jednak „Treny”, napisane w 1579 r. po śmierci ukochanej córki Urszulki – są one wyrazem jego żalu i rozpaczy po stracie dziecka. Jan Kochanowski zmarł nagle w trakcie obrad sejmu w Lublinie 22 sierpnia 1584 r. Pochowano go w kościele w Zwoleniu.
 

Światowy Dzień Miłośników Książek

Utworzono dnia 10.08.2023
Drodzy Czytelnicy ????????!
Z okazji Światowego Dnia Miłośników Książek zapraszamy Was serdecznie do Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej po nowości wydawnicze.
 
 

Narodowe Czytanie

Utworzono dnia 10.08.2023
8 września w Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej odbędzie się kolejna odsłona akcji Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej edycji jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej ????????????. To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej zaprasza wszystkich, którzy chcieliby się przyłączyć do tegorocznej akcji Narodowe Czytanie. Zapisywać możecie się osobiście w Gminnej Bibliotece Publicznej w Złotej lub dzwoniąc na numer 41 3561619. Jak co roku liczymy na udział w Narodowym Czytaniu naszych czytelników????.
 

Rocznica urodzin Witolda Gombrowicza

Utworzono dnia 07.08.2023
Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 roku we wsi Małoszyce pod Opatowem, zmarł 25 lipca 1969 roku. W 1933 roku ukazał się zbiór opowiadań „Pamiętnik okresu dojrzewania” będący jego debiutem literackim. Rozpoczął współpracę z Instytutem Literackim w Paryżu, co zaowocowało publikacjami jego utworów w „Kulturze”. Od 1958 roku utwory Gombrowicza nie były drukowane w Polsce. Z rzadka tylko ówczesna władza zezwalała na wystawianie jego sztuk. Gombrowicz był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Był także nominowany do Literackiej Nagrody Nobla. Jego utwory doczekały się licznych przekładów na języki obce.
W 1939 roku Gombrowicz wyemigrował do Argentyny, gdzie wydał polskie tłumaczenie „Ferdydurke”. Po nawiązaniu kontaktu z Jerzym Giedroyciem od 1953 roku zaczął publikować swój słynny „Dziennik”. W Argentynie powstały też powieść „Trans-Atlantyk” i dramat „Ślub” wydane wspólnie przez Giedroycia w 1953 roku.
W 1960 roku została wydana powieść „Pornografia”. W 1965 roku zaś pojawił się „Kosmos”, najbardziej mroczna powieść Gombrowicza zadająca fundamentalne pytania o pochodzenie i istotę zła. Rok później wydano ostatni dramat pisarza „Operetka”. Przez wielu współczesnych Witold Gombrowicz uznany był już za życia lub pośmiertnie za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury współczesnej ????????????.
 

Zapraszamy do biblioteki w sobotę

Utworzono dnia 03.08.2023

Szanowni Czytelnicy,

w dniu  05.08.2023 r. (sobota)
Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej
jest otwarta w godz. 8:00-12:00

Zapraszamy do Biblioteki.

Powstanie Warszawskie

Utworzono dnia 01.08.2023

79 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie ???????? Bohaterscy Powstańcy walczyli o to, co ukochali najbardziej: wolność, ojczyznę, miasto. Chcieli wolność zawdzięczać sobie samym.... My zawdzięczamy im więcej niż sami sądzimy. Mamy pewien dług względem nich. Pamiętaj: to od nas zależy, czy było warto!

 

czytaj dalej... na temat: Powstanie Warszawskie

Zapraszamy do biblioteki po nowości wydawnicze

Utworzono dnia 31.07.2023

BĄDŹ Z NAMI !
Przyjdź do biblioteki!
Serdecznie zapraszamy Was drodzy mali czytelnicy po
W A K A CY J N E nowości wydawnicze.


czytaj dalej... na temat: Zapraszamy do biblioteki po nowości wydawnicze

Zapraszamy do biblioteki w sobotę

Utworzono dnia 27.07.2023

Szanowni Czytelnicy,

w dniu  29.07.2023 r. (sobota)
Gminna Biblioteka Publiczna w Złotej
jest otwarta w godz. 8:00-12:00

Zapraszamy do Biblioteki.

Spotkanie autorskie z Izabellą Frączyk

Spotkanie autorskie z Izabellą Frączyk

Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz

Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz

ZAŁĄCZNIKI:

  • DZIEN PSA
    Utworzono dnia 09.07.2021, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny